Aparat Ventil - fantastyczny wynalazek Polaków.

Aparat Ventil – fantastyczny wynalazek Polaków do walki z koronawirusem. Uratuje więcej osób zakażonych COVID-19.

by Adam Krawiec

Aparat Ventil to urządzanie medyczne, opracowane przez Polskich naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Dzięki temu urządzeniu możliwa będzie niezależna wentylacja dwóch pacjentów w tym samym czasie. Pierwsze już sto sztuk urządzenia ma powstać w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Naukowcy z instytutu PAN tłumaczą, że aparat Ventil to urządzenie współpracujące z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch przypadkach. W pierwszym może on wentylować niezależnie oba płuca pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Zaś w drugim przypadku, w razie niedoboru respiratorów, może wentylować dwóch pacjentów jednocześnie, podłączonych do jednego respiratora. To właśnie zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej.

Trzeba też podkreślić, że urządzenie przeszło już pozytywnie wieloletnie testy kliniczne, prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.

„W obecnie prowadzonych wspólnych pracach zostanie wykorzystane know-how rozwinięte w IBIB PAN oraz wiedza ekspercka kadry naukowej naszych dwóch instytutów” – dodaje prof. dr hab. inż. Adam Liebert, dyrektor IBIB PAN.

Pierwsza seria stu aparatów w ciągu dwóch tygodni

Pierwsza seria 100 szt. aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu maksymalnie 2 najbliższych tygodni. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach – mówi dr hab. inż. Janusz Wróbel, dyrektor Łukasiewicz- Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej Ł-ITAM. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments