Ekspres Saharyjski – Transport kolejowy w Mauretanii

Ekspres Saharyjski, formalnie znany jako Pociąg Mauretański Narodowej Kompanii Przemysłowej i Górniczej (Mauritanian National Industrial and Mining Company, SNIM), to jedna z najdłuższych i najbardziej spektakularnych linii kolejowych na świecie. Przebiegający przez dziką i nieprzebytą Saharę, Ekspres Saharyjski jest nie tylko kluczowym elementem infrastruktury transportowej Mauretanii, ale także fascynującą atrakcją turystyczną.

Czytaj dalej…

Archer Midnight eVTOL – elektryczna latająca taksówka.

Midnight, nowoczesna elektryczna taksówka powietrzna, jest pionierem w przekształcaniu transportu miejskiego. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia w technologii lotniczej, została zaprojektowana do latania z budynku na budunek, z szybkością porównywalną do helikoptera, ale z kluczowymi zaletami: jest znacznie ciszej, kosztuje mniej i nie emituje zanieczyszczeń.

Czytaj dalej…

Rolls Royce UltraFan – Największy na świecie silnik lotniczy.

UltraFan to nie tylko silnik. To osiągnięcie, które zmienia zasady gry, kierunek, w którym podąża cała branża. Jest to największy silnik lotniczy, jaki kiedykolwiek skonstruowano – o imponującej średnicy wentylatora wynoszącej 140 cali (3,556 metra). Wiatraki UltraFan nie są jednak tylko wielkie. Są również wyjątkowo innowacyjne, wykonane z łopatek z tytanu węglowego, które stanowią najnowocześniejszą technologię w dziedzinie materiałów lotniczych.

Czytaj dalej…

A-10 Thunderbolt II „Warthog” Pancerne Skrzydła Ameryki

Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II, znany również jako „Warthog” lub „Hog”, to amerykański samolot szturmowy, który zasłynął jako wytrzymała i bezwzględna maszyna bojowa. Zaprojektowany z myślą o bliskim wsparciu powietrznym dla jednostek naziemnych, A-10 posiada szereg unikalnych cech, które czynią go jednym z najbardziej rozpoznawalnych samolotów bojowych na świecie.

Czytaj dalej…

Northrop YB-49 – Początek Ery Stealth w Lotnictwie

Kiedy mówimy o technologii stealth w lotnictwie, myślimy o nowoczesnych maszynach takich jak B-2 Spirit czy F-35 Lightning II. Ale zastanawiałeś się kiedyś, skąd te zaawansowane konstrukcje wzięły swój początek? Czy kiedykolwiek słyszałeś o Northrop YB-49, bombowcu z lat 40., który wyznaczył kierunek dla przyszłych konstrukcji stealth?

Czytaj dalej…