Caterpillar 797B ogromna maszyna o niebywałych możliwościach.

by Adam Krawiec

Dzis przedstawimy jeden z największych pojazdów na świecie, a konkretnie wozidło sztywnoramowe Caterpillar 797B. Jest to potężnych rozmiarów pojazd, który przez jakiś okres nosił miano największego na świecie. Oczywiście i dziś nadal budzi zachwyt, choć wyprodukowano już wozidło o większych rozmiarach. Niestety tego rodzaju konstrukcji spotyka się w miejscach niedostępnych postronnym osobom, dlatego niewielu z was będzie miało okazję do podziwiania tych rozmiarów pojazdu na żywo. Na całe szczęście istnieje strona HeavyMachinery.pl, a w niej znajdziemy mnóstwo przydatnych i niezwykle ciekawych informacji…

Producentem omawianego dziś pojazdu Caterpillar 797B jest amerykańska marka Caterpillar, którą chyba już zna każdy z nas. Początki firmy sięgają 1925 roku z połączenia dwóch innych firm. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją specjalistycznych maszyn budowlanych, a także górniczych, jednak nie tylko. Caterpillar jest także znany z najlepszej jakości turbin gazowych i silników. Od wielu lat znajdziemy także w sklepach odzież roboczą CAT (skrót, którym marka jest oznaczana), obuwie, a nawet zegarki, czy plecaki. O tym, jak wielka jest to firma, niech świadczy liczba jej pracowników, która oscyluje w granicach stu tysięcy. Warto wspomnieć o fabrykach koncernu, które znajdziemy na całym świecie, a co najważniejsze, również w Polsce.

Caterpillar 797B – geneza powstania pojazdu.

Caterpillar 797B po raz pierwszy został zaprezentowany na początku 2000 roku i przez kolejny rok dzierżył miano największego tego typu pojazdu na świecie. Głównie został on stworzony do transportu urobku w kopalniach odkrywkowych, gdzie radzi sobie doskonale i jest uznawany za jedną z najlepszych konstrukcji do wykonywania takich prac. Maszyna radzi sobie świetnie bez względu na to, czy transportuje złoto, węgiel, miedź, żelazo, bądź jakikolwiek inny ładunek sypki.

Dane techniczne – Caterpillar 797B

Serce które napędza tego ogromnego potwora to 24-cylindrowa jednostka wysokoprężna o niewyobrażalnej mocy 3400 koni mechanicznych. Układ napędowy takiego wozidła jest jednak dużo bardziej skomplikowany jak nam się wydaje. O ile znaczna większość producentów wozideł wykorzystuje połączenie silnika spalinowego, który z kolei napędza silniki elektryczne zamontowane przy kołach, dzięki czemu możemy uniknąć problemów ze skrzynią biegów na ogół nie radząca sobie z przeniesieniem tak ogromnych momentów obrotowych, to Caterpillar w modelu 797B wykorzystuje napęd mechaniczny. Za transmisję momentu obrotowego odpowiada siedmiostopniowa mechaniczna przekładnia planetarna. Moc, którą generuje wyposażony w omawianym pojeździe silnik, pozwala na rozwinięcie maksymalnej prędkości wynoszącej 67 km/h. Pojazd mierzy 15 metrów długości, ponad 9 metrów szerokości oraz 7 metrów wysokości (jeżeli weźmiemy pod uwagę podniesioną wywrotkę, to ta wartość wyniesie 15 metrów). Natomiast pojemność zbiornika paliwa wynosi 4542 litrów, co przekłada się na spalanie niemal 250 litrów na godzinę.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments