Podnośnik nożycowy jest urządzeniem najczęściej przeznaczonym do podnoszenia osób, urządzeń i pojazdów. Po to aby umożliwić jak najwygodniejsze i zarazem najbezpieczniejsze przeprowadzenie określonych prac na odpowiednich wysokościach. W odróżnieniu do innych rodzajów podnośników, platforma podnośnika nożycowego porusza się wyłącznie pionowo do góry. Oznacza to, że część jedna maszyny znajduje się bezpośrednio pod platformą roboczą.
Podnośnik nożycowy – zasada działania.
Podnośnik nożycowy jest najczęściej sterowany z pulpitu sterującego, który jest umieszczony na tak zwanej platformie roboczej. Za jego pomocą mamy możliwość przemieszczania podnośnika oraz podnoszenia i opuszczania platformy w osi pionowej na odpowiednią wysokość. Także sama platforma robocza na ogół wyposażona jest w barierki zabezpieczające pracownika np. przed upadkiem z wysokości.
Bezpieczeństwo pracowników, obsługujących podnośniki nożycowe, zapewniane jest także przez wiele innych systemów zabezpieczających. Składają się na nie elementy hydrauliczne oraz układy zaawansowanej elektroniki. Siłowniki hydrauliczne montowane są pomiędzy podstawą podnośnika, a ramionami nożyc lub po prostu bezpośrednio pomiędzy samymi nożycami. Główne zasilanie podnośników nożycowych jest spalinowe lub elektryczne (przy pomocy tak zwanych baterii akumulatorów).
Podnośnik nożycowy – zastosowanie.
Te specjalistyczne urządzenia są szeroko wykorzystywane podczas codziennych prac na wszelkich obiektach wielkopowierzchniowych, takich jak magazyny, zakłady produkcyjne czy supermarkety, umożliwiając wygodną pracę na wysokości kilku osobom.
Podnośnik nożycowy jest także używany warsztatach i serwisach samochodowych gdzie jest potrzebne wykonywanie prac w trudno dostępnych miejscach. W tym przypadku największą zaletą jest sama konstrukcja która nie ogranicza przestrzeni roboczej, ponieważ nie zajmuje zbyt dużo miejsca.
Sama główna konstrukcja nośna podnośników nożycowych ma postać dwóch dźwigni dwuramiennych, które połączone są na środku sworzniem. Umożliwia to obrót dźwigni i składanie oraz rozkładanie mechanizmu nożycowego, a tym samym ruch platformy roboczej w pionie. Podnośniki nożycowe zawierają jedną lub kilka par nożyc. Za ich składanie i rozkładanie odpowiadają siłowniki hydrauliczne.
Podnośnik nożycowy – stawiaj zawsze na jakość i bezpieczeństwo.
Musimy pamiętać także o tym że nie wszystkie z tych urządzeń gwarantują najlepszą jakość działania, dlatego firmy zamierzające zainwestować w tego typu specjalistyczny sprzęt, powinny rozważyć zakup urządzeń renomowanych marek.
Poza tym bardzo ważne też jest samo bezpieczeństwo obsługujących go osób. Znajomość poszczególnych obowiązujących przepisów BHP oraz zastosowanie profesjonalnych systemów zabezpieczających pracowników pozwolą na to, by wykonywana praca na wysokości przebiegała bez największych problemów i kończyła się oczekiwanymi efektami – bez przykrych niespodzianek.