Transport ciężkiego sprzętu wymaga ogromnej specjalistycznej wiedzy, umiejętności logistycznych, pozwoleń i odpowiednich uprawnień, a także ogromnego doświadczenia. I nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania jakiejkolwiek gałęzi przemysłu bez specjalistycznych maszyn.

Wiele z nich to ogromne, skomplikowane konstrukcje, których transport i przenoszenie to prawdziwe wyzwanie nawet na małe dystanse co czasami sprawia olbrzymie problemy logistyczne. Stąd obserwujemy duży popyt na usługi relokacji maszyn i urządzeń. Profesjonalna relokacja maszyn nie sprowadza się tylko do przetransportowania sprzętu z punktu A do punktu B. Tak naprawdę jest to skomplikowany proces, wymagający doświadczenia, precyzji, umiejętności i przede wszystkim doskonałego planowania.

Kto i po co zleca relokacje maszyn?

Więc czas dowiedzieć się, czym spowodowana jest konieczność relokacji maszyn i urządzeń. Zacznijmy od czegoś, co jest jak najbardziej oczywiste. Relokacja maszyn jest standardem w branży budowlanej. Potężne ładowarki, koparki, kruszarki, dźwigi, spycharki, walce, wozidła etc. nie zawsze mogą być przewożone na standardowych przyczepach samochodowych, a tym bardziej samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo korzysta z usługi relokacji, która pozwala znacznie ograniczyć koszty całej operacji, a do tego gwarantuje pełne bezpieczeństwo powierzonego sprzętu.

Relokacje maszyn oczywiście zaleca się również przedsiębiorstwom zmieniającym siedzibę, np. przenoszące linię produkcyjną z jednej miejscowości do drugiej. Wówczas kluczowe znaczenie ma sprawne, bezpieczne i zgodne z przepisami przetransportowanie specjalistycznych urządzeń tak, aby niemal natychmiast po dostarczeniu na miejsce mogły rozpocząć swoją pracę.

Wewnętrzna relokacja maszyn.

Warto też wiedzieć, że transfer maszyn i elementów linii produkcyjnych może się odbywać także wewnątrz samego zakładu produkcyjnego – np. pomiędzy pomieszczeniami lub z części zewnętrznej do wewnętrznej i odwrotnie. Z pozoru prosta operacja w rzeczywistości potrafi przysporzyć niemałych problemów. Podstawowym wyzwaniem dla firmy realizującej transfery maszyn jest to, że w większości przypadków działamy „pod ruchem”, czyli bez możliwości czasowego zamknięcia zakładu.

Wówczas trzeba szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo pracowników, ale też wyposażenia firmy. Wewnętrzna relokacja maszyn nie może przecież skutkować uszkodzeniem zakładowej infrastruktury i tym samym zaprzestanie produkcji.

Nie tylko transport.

Powszechnie uważa się, że relokacja maszyn to nic innego, jak przetransportowanie sprzętu pomiędzy dwoma punktami A do B. Gdyby tak było, to usługę relokacji określałoby się po prostu mianem transportu. Tymczasem zakres relokacji jest znacznie szerszy i obejmuje także:

  • Demontaż maszyny do postaci umożliwiającej bezpieczny transport
  • Załadunek
  • Przewóz
  • Rozładunek
  • Ustawienie maszyny w docelowym miejscu, wykonanie podłączeń elektrycznych, pneumatycznych czy hydraulicznych

Nierzadko też przeprowadza się także demontaż i przekazanie maszyny lub elementów linii produkcyjnej do złomowania. Widać zatem wyraźnie, że relokacja maszyn jest usługą kompleksową, dlatego nie można jej utożsamiać wyłącznie z transportem.

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty wymienione wyżej, powinien się nasunąć przynajmniej jeden wniosek – relokacja maszyn wymaga bardzo dokładnego planowania. Jeżeli tego planowania nie będzie to najprawdopodobniej prace nie zostaną wykonane z zachowaniem wszelkich koniecznych procedur bezpieczeństwa. Mówiąc o bezpieczeństwie, mówimy rzecz jasna o ochronie zdrowia pracowników, jak i samego sprzętu. Na pewno też należy mieć świadomość, że opracowanie własnego planu relokacji nie jest zadaniem, którego mogą się podjąć dosłownie wszyscy. Chodzi o zadanie dla osób posiadających odpowiednią wiedzę (wiedzę odnoszącą się do zakresu logistyki i technologii maszyn) oraz profesjonalne zaplecze (zaplecze jest dokładnie tak samo ważne, jak ważna jest wiedza).