Ekranoplan Łuń – niezwykła konstrukcja z czasów ZSRR

Zapomniany przez czas Ekranoplan „Łuń” był bardzo ciekawym jak na tamte czasy projektem statku powietrznego który miał za zadanie unosić się na bardzo małej wysokości, dosłownie nad powierzchnią lustra wody. Swój pierwszy dziewiczy lot jeśli można to tak nazwać „Łuń” odbył na początku 1987 roku. By następnie po 4 latach zawiesić wszelkie prace nad dalszym jego rozwojem.

Czym tak naprawdę wyróżniał się radziecki ekranoplan

Przede wszystkim wyróżniał się rozmiarami, mierzył niemal 74 metry długości i 44 rozpiętości przy tym rozwijając dzięki zespołowi ośmiu silników turboodrzutowych Kuzniecow NK-87 prędkość 550 km/h, na odległość 2000 km. Także jego bojowe wyposażenie robiło ogromne wrażenie, poza czterema działkami do samoobrony, był wyposażony też w 6 rakiet przeciw-okrętowych 3M80 Moskit, których wyrzutnie zainstalowano na samym grzbiecie maszyny, były one wstanie przemierzyć odległość aż 120 kilometrów, utrzymując przy tym bardzo małą wysokość a jedna rakieta ważyła 4,5 tony i mierzyła niemal 10 metrów długości.

Ekranoplan „Łuń” Wizyta w kokpicie

Warto podkreślić też że poza wersją militarną opracowano odmianę ratowniczą – ekranoplany tego typu miały być kierowane do ratowania ofiar katastrof morskich, ponieważ były wstanie szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia, ale również ewakuować znacznie więcej rozbitków niż częściej wykorzystywane np. śmigłowce ratunkowe.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć go w akcji.

Zobacz także:

guest
6 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments