Czym jest relokacja maszyn i urządzeń?

Relokacja ciężkiego sprzętu jest standardem w branży przemysłowej, wymaga przede wszystkim ogromnej specjalistycznej wiedzy, umiejętności logistycznych, pozwoleń i odpowiednich uprawnień, a także ogromnego doświadczenia przeprowadzanych prac w tym zakresie.

Ponieważ nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania jakiejkolwiek gałęzi przemysłu bez specjalistycznych maszyn i urządzeń. Wiele z nich to ogromne, skomplikowane konstrukcje, których transport i przenoszenie to prawdziwe wyzwanie nawet na małe dystanse co czasami sprawia olbrzymie problemy logistyczne. Stąd też obserwujemy duży popyt na rynku usług relokacji maszyn i urządzeń.

Warto też wiedzieć że relokacja maszyn nie sprowadza się tylko do przetransportowania sprzętu z punktu A do punktu B. Tak naprawdę jest to bardziej skomplikowany proces, wymagający dużego doświadczenia, precyzji, umiejętności i przede wszystkim doskonałego planowania.

Kto i po co zleca relokacje maszyn?

Więc czas dowiedzieć się, czym spowodowana jest konieczność relokacji maszyn i urządzeń. Zacznijmy od czegoś, co jest jak najbardziej oczywiste, relokacja maszyn jest standardem w branży budowlanej. Potężne ładowarki, koparki, kruszarki, dźwigi, spycharki, walce, wozidła etc. nie zawsze mogą być przewożone na standardowych przyczepach samochodowych, a tym bardziej samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo korzysta z usługi relokacji, która pozwala znacznie ograniczyć koszty całej operacji, a do tego gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Z usług relokacji maszyn, oczywiście korzystają też przedsiębiorstwa z branży przemysłowej zmieniające siedzibę, np. przenoszące linię produkcyjną z jednej miejscowości do drugiej. Wówczas kluczowe znaczenie ma sprawne, bezpieczne i zgodne z przepisami przetransportowanie specjalistycznych urządzeń tak, aby niemal natychmiast po dostarczeniu na miejsce mogły rozpocząć swoją pracę.

Wewnętrzna relokacja maszyn i urządzeń.

Warto też wiedzieć, że relokacja maszyn i elementów linii produkcyjnych może się odbywać także wewnątrz samego zakładu produkcyjnego – np. pomiędzy pomieszczeniami lub z części zewnętrznej do wewnętrznej i odwrotnie. Z pozoru prosta operacja w rzeczywistości potrafi przysporzyć niemałych problemów. Podstawowym wyzwaniem dla firmy realizującej relokacje maszyn jest to, że w większości przypadków działamy „pod ruchem”, czyli bez możliwości czasowego zamknięcia zakładu.

W tym wypadku trzeba szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo pracowników, ale także wyposażenia firmy. Wewnętrzna relokacja maszyn nie może przecież skutkować uszkodzeniem zakładowej infrastruktury i tym samym zaprzestania jej produkcji.

Relokacje maszyn to nie tylko transport.

Powszechnie uważa się, że relokacja maszyn to nic innego, jak przetransportowanie sprzętu pomiędzy dwoma punktami A do B. Gdyby tak było, to usługę relokacji określałoby się po prostu mianem transportu. Tymczasem zakres relokacji jest znacznie szerszy i obejmuje także:

  • Załadunek
  • Przewóz
  • Rozładunek
  • Montaż i ustawienie maszyny w docelowym miejscu, wykonanie podłączeń elektrycznych, pneumatycznych czy hydraulicznych

Nierzadko też przeprowadza się usługi demontażu i przekazania maszyny lub elementów linii produkcyjnych do złomowania. Widać zatem wyraźnie, że relokacja maszyn jest usługą kompleksową, dlatego nie można jej utożsamiać wyłącznie z samym transportem.

Relokacja maszyn do kogo skierowana jest oferta?

Usługi z zakresu transportu i relokacji maszyn kierujemy między innymi do właścicieli firm budowlanych, wypożyczalni sprzętu budowlanego, rolników, dealerów maszyn rolniczych i przemysłowych.

Ale także obsługujemy:

  • zakłady przemysłowe
  • lokalne firmy
  • firmy, które zmieniają produkcję
  • firmy, które zmieniają lokalizację i hale produkcyjne

Na koniec warto pamiętać że relokacja, montaż, instalacja maszyn lub innych skomplikowanych urządzeń wymaga szczegółowego przygotowania oraz wieloletniego doświadczenia. Dlatego mamy tego pełną świadomość i na początkowym etapie całego procesu, zajmujemy się dokładną analizą całego powierzonego nam zlecenia. W sposób kompleksowy, tworzymy indywidualny plan działania, opierając się na sprawdzonych i najbardziej optymalnych rozwiązaniach, a także na racjonalizacji kosztów dla Klienta.

Masz pytania?

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą relokacji maszyn, montażu bądź ich rozładunku i chcielibyście uzyskać szczegółowe informacje na temat oferowanych przez nas usług, zapraszamy do kontaktu.

TINCORS SP. Z O.O.
Trzy Lipy 3
80-172, Gdańsk

(+48) 58 500 86 63
biuro@tincors.com

Pon – Sob 8.00 – 18.00
Niedziela – zamknięte